Η ιστορία του σχολείου μας

Το 3ο Γενικό Λύκειο είναι το παλαιότερο αλλά και το μεγαλύτερο στην πόλη της Αλεξανδρούπολης. Το σχολείο ιδρύθηκε το 1973. Αρχικά λειτούργησε ως Κλασικό Γυμνάσιο Θηλέων και παράλληλα ως Οικονομικό. Στη συνέχεια, μετατράπηκε σε 2ο Κλασικό Γυμνάσιο και Μεικτό εξατάξιο Γυμνάσιο. Το 1984 μετατράπηκε σε Πολυκλαδικό Λύκειο. Τις σχολικές χρονικές 1984-1985 και 1985-1986 συστεγαζόταν με το 2ο Λύκειο, το οποίο το 1986 έπαψε οριστικά να λειτουργεί.

Ως Πολυκλαδικό Λύκειο λειτούργησε δεκαέξι χρόνια, από το 1984 έως το 2000. Καθώς ο θεσμός του Πολυκλαδικού Λυκείου στηριζόταν στον μεγάλο αριθμό παιδιών και απαιτούσε πολυδάπανες υποδομές, κατά την περίοδο αυτή οργανώθηκαν και εξοπλίστηκαν με σύγχρονο εξοπλισμό εργαστήρια Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας, Ηλεκτρολογίας, Τεχνολογίας και Πληροφορικής, τα οποία λειτουργούν μέχρι σήμερα. Το σχολείο τότε έζησε μια ιδιαίτερα δημιουργική περίοδο. Ποικίλες δραστηριότητες και προγράμματα το αναβάθμισαν: η Περιβαλλοντική ομάδα διαμόρφωσε τη σχολική αυλή, φύτεψε δέντρα και τοποθέτησε παγκάκια, τα οποία υπάρχουν μέχρι και σήμερα στο προαύλιο του σχολείου. Η Καλλιτεχνική ομάδα διακόσμησε το σχολείο, ζωγραφίζοντας τους τοίχους. Παράλληλα λειτουργούσε και Θεατρική ομάδα. Ο εθελοντισμός, η ελεύθερη έκφραση και η συμμετοχή των μαθητών στη σχολική ζωή προσέδωσαν έναν «αέρα» ανάπτυξης και δημιουργίας.

Το 2000 το σχολείο μετατράπηκε σε 3ο Ενιαίο Λύκειο με διαφορετικό εκπαιδευτικό προσανατολισμό και προγράμματα σπουδών. Τέλος, από το 2009 έως και σήμερα λειτουργεί ως 3ο Γενικό Λύκειο. Σήμερα, και στις τρεις τάξεις του Λυκείου λειτουργούν Τμήματα Ένταξης για τους μαθητές και τις μαθήτριες με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Το 3ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης, σήμερα, διαθέτει ποιότητα σπουδών, που οδηγεί κάθε χρόνο σημαντικό ποσοστό των υποψηφίων του σε επιτυχία στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, παρουσιάζει μεγάλες επιτυχίες και πανελλήνιες διακρίσεις στις αθλητικές του ομάδες και είναι ενεργό σε προγράμματα Πολιτιστικά, Ευρωπαϊκά, Περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας και Σταδιοδρομίας, συμμετέχοντας επιπλέον σε εθνικά και διεθνή σχολικά δίκτυα και δράσεις.