ΚΑΛΕΣΜΑ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ

Κάλεσμα Ανθρωπιστικής Βοήθειας του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης για τους πυρόπληκτους συμπολίτες μας

Αύγουστος- Σεπτέμβριος 2023

Με αφορμή την ανείπωτη τραγωδία που έπληξε την περιοχή μας τις τελευταίες ημέρες, η Διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό του 3ου Γενικού Λυκείου Αλεξανδρούπολης - με την αρωγή και του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου - απευθύνει κάλεσμα σε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας για συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας προς τους πληγέντες από τις καταστροφικές πυρκαγιές συμπολίτες μας, εκφράζοντας βαθύ αίσθημα αλληλεγγύης και συμπαράστασης και συνεισφέροντας έμπρακτα στην επούλωση των πληγών τους.

Τα είδη άμεσης ανάγκης που συγκεντρώνονται είναι τα εξής:

ΤΡΟΦΙΜΑ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ
Φρυγανιές, κρουασάν, μπισκότα διάφορα (μικρές συσκευασίες), τσουρεκάκια (ατομικά), κονσέρβες (με αυτόνομο άνοιγμα), νερό (500ml), γάλα εβαπορέ, κορν φλέικς, παστέλια, μπάρες δημητριακών, χυμοί (μικροί), πλαστικά κουτάλια και πιρούνια.

ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΙΔΗ
Γάλα βρεφικό, μπιμπερό, κρέμες (έτοιμες, σε ατομικά βαζάκια), μωρομάντηλα, πάνες.

ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΥΛΙΚΟ
Fucidine και betadine, αλοιφές bepanthol ( για ανακούφιση εγκαυμάτων), βαμβάκι, γάζες, επίδεσμοι, φυσιολογικοί οροί, κολλύρια (ατομικά), αντιισταμινικές αλοιφές, αντισηπτικά, αυτοκόλλητες γάζες για τραύματα, ψυκτικά σε σπρέι για τραύματα, παυσίπονα, ισοτονικά, βιταμίνες.

ΕΙΔΗ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ
Χαρτί υγείας, σαπούνια, σαμπουάν-αφρόλουτρα (ατομικές συσκευασίες), σερβιέτες, οδοντόκρεμες και οδοντόβουρτσες (ατομικές συσκευασίες), μπατονέτες, ξυραφάκια, αφρός ξυρίσματος (μόνο μικρές συσκευασίες).

Η  συγκέντρωση των ειδών πρώτης ανάγκης θα γίνεται στο χώρο του Πολυκοινωνικού Κέντρου του Δήμου Αλεξανδρούπολης:

Διεύθυνση: Καρτάλη 2, Αλεξανδρούπολη

Τηλέφωνο: 25510 26298

Ημέρες και ώρες: Δευτέρα έως Παρασκευή 7:00-21:00

Σ΄αυτές τις δύσκολες ώρες, χρέος όλων μας είναι να συνδράμουμε, όσο μπορεί ο καθένας, στην ανακούφιση των πληγέντων συμπολιτών μας.

Σας ευχαριστούμε.

Η Διευθύντρια του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης