Τις ημερομηνίες 10 Μαρτίου-13 Μαρτίου η Β’ Λυκείου πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην πόλη των Ιωαννίνων με συνοδούς καθηγητές τον κ.Παράσχου, την κ. Παναγιωτίδου, την κ. Γαρουφαλλίδου, την κ. Διονυσιάδου και τον κ. Καπνιστή. Επισκεφτήκαμε το γραφικό Μέτσοβο και την πινακοθήκη του Αβέρωφ, όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε έργα σημαντικών ζωγράφων του 19ου και 20ου αιώνα.

Επίσης, πήγαμε στο πέτρινο- τοξωτό γεφύρι Νούτσου-Κοκκόρη, στη χαράδρα του Βίκου, την πιο βαθιά χαράδρα του κόσμου και το χωριό Μονοδένδρι ένα από τα Ζαγοροχώρια. Ένα από τα καλύτερα σημεία ήταν η περιήγηση στο νησάκι των Ιωαννίνων και στο μουσείο του Αλή Πασά. Ακόμη, επισκεφτήκαμε το μουσείο του Παύλου Βρέλλη με τα κέρινα ομοιώματα, το Πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων και την βιβλιοθήκη του. Τέλος, περιηγηθήκαμε στ5ο κάστρο και στο μουσείο Αργυροτεχνίας. Συνοψίζοντας, ήταν μια μοναδική εμπειρία!

GIANNENA

giannena.jpg

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ        ΕΔΩ

ΝΕΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ    ΕΔΩ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ    ΕΔΩ

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ       ΕΔΩ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ     ΕΔΩ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ στον ΒΟΛΟ - ΠΗΛΙΟ - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ- ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΡΟΣΦΟΡΑ 1

ΠΡΟΣΦΟΡΑ 2

ΠΡΟΣΦΟΡΑ 3

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ    ΕΔΩ

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ        ΕΔΩ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Πρόγραμμα εκδρομής Α’ Λυκείου στο Βόλο

11-14/4/2023

Πέμπτη 11/4/2024

06.30πμ :Συγκέντρωση στο χώρο του σχολείου και αναχώρηση.Στάση για ξεκούραση στη Μουσθένη

Επίσκεψη/ περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο του Δίον

Άφιξηστην πόλη του Βόλου και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Βραδινό.

Βραδινός περίπατος για πρώτη γνωριμία με την πόλη

Παρασκευή 12/4/2024

08.00πμ:Πρωινό στο Ξενοδοχείο.

09.30:Επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης του Βόλου.

11.30 Επίσκεψη στην οικία του ζωγράφου Θεόφιλου στην Ανακασιά

13.00μμ: Περιήγηση στην Πορταριά και τη Μακρινίτσα: ελεύθερος χρόνος

15.30μμ:Ελεύθερος χρόνος στην πόλη του Βόλου για μεσημεριανό

Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Βραδινό

Νυχτερινή έξοδος

Σάββατο 13/4/2024

8.00πμ:Πρωινό στο ξενοδοχείο.

09.00πμ: Αναχώρηση για το γραφικό χωριό των Μηλέων. Επίσκεψη στο σιδηροδρομικό σταθμό, στη Βιβλιοθήκη και στον Ιερό Ναό Ταξιαρχών.

Επιστροφή στο Βόλο-ελεύθερος χρόνος για μεσημεριανό.

Βραδινό στο ξενοδοχείο

Νυχτερινή έξοδος

Κυριακή 14/4/2024

08.00Πρωινό και αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

10.00πμ.Επίσκεψη με οργανωμένη ξενάγηση στο Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου και στον προϊστορικόοικισμό του Διμηνιού

12.00μμ. Αναχώρηση για Αλεξανδρούπολη με ενδιάμεσες στάσεις (πόλη Κατερίνης ή Θεσσαλονίκη.)

20.00μμ Άφιξη στο σχολείο

Την Παρασκευή, 2/2/2024, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών/τριών του τμήματος Α1 του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης στη Δημοτική Βιβλιοθήκη. Η επίσκεψη προγραμματίστηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας και της Ιστορίας. Τους μαθητές/τριες συνόδεψε η Διευθύντρια Ζερδελή Σοφία και η υπεύθυνη καθηγήτρια του τμήματος Ρηγοπούλου Χρυσούλα, διδάσκουσα του μαθήματος της Ιστορίας.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης, πληροφορήθηκαν για τις διάφορες κατηγορίες βιβλίων και την αναζήτηση βιβλιογραφίας για τη συγγραφή των εργασιών τους. Έμαθαν, επίσης, την ιστορία του κτηρίου (παλιό Καπνομάγαζο) από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης, κ. Καίτη Μακρή, την οποία ευχαριστούμε ιδαίτερα.

Μετά την ξενάγηση, οι μαθητές/τριες απόλαυσαν κέρασμα από τις εκπαιδευτικούς τους στην καφετέρια της βιβλιοθήκης. Οι εντυπώσεις τους από την εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν οι καλύτερες!

εικόνα Viber 2024 02 06 23 04 12 734

εικόνα Viber 2024 02 06 23 04 12 909

εικόνα Viber 2024 02 06 23 04 12 861

εικόνα Viber 2024 02 06 23 04 13 131εικόνα Viber 2024 02 06 23 04 13 063

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α2 ΣΤΟ ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Την Πέμπτη , 1 Φεβρουαρίου 2024, το τμήμα Α2 του σχολείου μας με 2 εκπαιδευτικούς
συνοδούς πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Εθνολογικό Μουσείο της
Αλεξανδρούπολης, Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών.
Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές έλαβαν μέρος σε βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο «Εγώ και
ο τόπος μου», με εμψυχώτρια την κα. Σωκράτους Βαλεντίνα, που με το μοναδικό της τρόπο
κινητοποίησε τους μαθητές να συνεργαστούν, να προβληματιστούν, να νιώσουν και να
ερμηνεύσουν τη σχέση των ανθρώπων με το περιεχόμενο της έννοιας «τόπος». Οι μαθητές
ανταποκρίθηκαν άριστα και χάρηκαν τη «συνάντηση» , όπως οι ίδιοι κατέθεσαν στο τέλος
του προγράμματος.
Παράλληλα με αυτή τη δράση, 4 μαθήτριες του τμήματος πραγματοποίησαν έρευνα στο
αρχειακό υλικό του Μουσείου, προκειμένου να χρησιμοποιήσουν στοιχεία σε προαιρετικό
πρόγραμμα που ανήκουν. Η έρευνα έγινε υπό την καθοδήγηση και βοήθεια της κας Τσαγιαννίδου Μακρίνας.

ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΟ_1.jpg                       ΕΘΝΟΛ.jpg

ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΟ_4.jpg