ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΕΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΕΔΩ

εικόνα Viber 2023 12 20 14 44 57 965

Ένα ερώτημα έγινε έναυσμα δημιουργίας, έρευνας, φαντασίας και ευρηματικότητας για τους μαθητές του
3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης στη μνήμη των αγωνιστών του Πολυτεχνείουτου 1973 :

Ποια είναι η αξία των ηρώων και των ηρωικών πράξεων για τους σημερινούς νέους;

Οι μαθητές πήραν το ερέθισμα του προβληματισμού - διδασκαλίας και δημιούργησαν μία ταινία μικρού μήκους, που αποτύπωσε τον καταιγισμό πληροφοριών και των κρίσεων της σύγχρονης εποχής αλλά πρόβαλε επίσης και τοναγώνα των ανθρώπων που συνδράμουν με αυτοθυσία για το κοινό καλό. Έχοντας στα χέρια τους την πρωτοβουλία της αυτενέργειας , με την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού, οι μαθητές συνέδεσαν το παρόν με το παρελθόν, μεσυνθήματα της εποχής και δύο αφιερωματικά βίντεο. Με το ένα τίμησαν τη μνήμη και τον αγώνα του Αλέκου Παναγούλη κατά της τυραννικής δικτατορίας, και με το άλλο, την εξέγερση των φοιτητών κατά της χούντας. Η ευρηματική επινόηση της ενδιάμεσης, «απροσδόκητης» ένταξης ενός μικρού διαλόγου μεταξύ δύο μαθητών που προβληματίζονται για την αξία του ηρωισμού ήταν αυτή που κατέπληξε και βέβαια…καθήλωσε τους μαθητές, προκαλώντας ζωηρό ενδιαφέρον για τη σκηνική τους εμφάνιση και στρέφοντας την προσοχή όλων στο περιεχόμενο του διαλόγου.

Ηταν μια όμορφη δημιουργική εμπειρία για την οποία αξιοποιήθηκαν οι υψηλές γνώσεις και δεξιότητες των παιδιών της εποχής μας στις νέες τεχνολογίες και η ευρηματικότητα του πνεύματος των σύγχρονων νέων. Οι μαθητές που δημιούργησαν και υποδύθηκαν ρόλους ήταν : Κώνογλου Θωμάς και Σλαβίδης Νικόλας στο κινηματογραφικό μοντάζ και τα βίντεο και Ροδίτης Βασίλης και Στεργίου Τηλέμαχος στον ευρηματικό διάλογο αποτύπωσης του μηνύματος της δημιουργίας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία και την αγάπη τους περσινοί μαθητές του σχολείου και τωρινοί πια φοιτητές που προσκλήθηκαν στην εκδήλωση. Υπεύθυνες του σχεδιασμού της αφιερωματικής επετείου ήταν οι φιλόλογοι Κακαράκη Σταυρούλα και Ζηλιασκοπούλου Αναστασία.

Η Διεύθυνση του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης και οι εκπαιδευτικοί υποστήριξαν με σεβασμό και αγάπη το έργο και τη δημιουργία των παιδιών.

Η μνήμη της 28ης Οκτωβρίου 1940 συναντά το παρόν με..."Το Νήμα" της Victoria Hislop
                                                         28H_5.png

Από ιδέες γεννιούνται θαύματα, όταν  τα παιδιά δώσουν σε αυτές ψυχή με τη συμμετοχή και τη δημιουργία τους.
Ένα τέτοιο θαύμα δημιουργικότητας ήταν η σημερινή επετειακή εκδήλωση του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, προς τιμήν των Ελλήνων ηρώων που αντέταξαν το κατηγορηματικό ΟΧΙ στους Ιταλούς την 28η Οκτωβρίου του 1940.
Η ιδέα στηρίχτηκε στο έργο της βραβευμένης βρετανίδας συγγραφέως Victoria Hislop "Το Νήμα" , από το οποίο μυθιστόρημα αποσπάστηκε το τμήμα που αφορούσε την ιστορία δύο νέων στη Θεσσαλονίκη, κατά τη δύσκολη περίοδο από το 1936 (Δικτατορία Μεταξά) έως την απελευθέρωση από τους Γερμανούς, διασκευάστηκε κατάλληλα, και παρουσιάστηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης ως αφήγηση που εναλλασσόταν με στιγμιότυπα διαλόγων.
Η σκηνογραφία έγινε εξ ολοκλήρου με ζωγραφικά έργα των παιδιών, που από την αρχή εκδήλωσαν ενδιαφέρον να πάρουν μέρος στην πραγματοποίηση της ιδέας αυτής.
Η σκευή που διαμόρφωσε το σκηνικό ήταν αποτέλεσμα μια όμορφης συνεργασίας, προσφοράς και συνεισφοράς εκπαιδευτικών και μαθητών.
Υπεύθυνες για την εκδήλωση ήταν οι φιλόλογοι Κακαράκη Σταυρούλα και Αλεξογιαννοπούλου Βασιλική.
Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του και την ενθάρρυνσή του προς τους νέους δημιουργούς μαθητές ο μεγάλος  ζωγράφος της Θράκης μας , Αθηνόδωρος Ταρσούδης.
Συγκινητική ήταν επίσης η προσεκτική παρακολούθηση του έργου από τους μαθητές που έσπευσαν με ενθουσιασμό να συγχαρούν και να χαρούν την επιτυχία μαζί με τους συμμαθητές τους.
Μια μικρή αποτύπωση της εκδήλωσης είναι το φωτογραφικό άλμπουμ της ηλεκτρονικής παρουσίασης που πλαισίωνε τους διαλόγους και φωτογραφίες από την ίδια την θεατρική απόδοση των διαλόγων.

Η Διευθύντρια  και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου ΓΕΛ ευχαριστούν θερμά όλους τους συντελεστές της εξαιρετικής αυτής εκδηλωσης !!
Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους, κυρίως όμως στους μαθητές και στις μαθήτριές μας, οι οποίοι /οποίες συμμετείχαν με μεγάλη προθυμία, ζήλο, ενθουσιασμό και σεβασμό στην παράδοση και στους πεσόντες της 28ης Οκτωβρίου 1940, κάνοντάς μας για ακόμη μία χρονιά υπερήφανους!
28Η_2.png                28H_4.png

Δείτε εδώ το πρώτο μέρος της παρουσίασης.

Δείτε εδώ το δεύτερο μέρος της παρουσίασης.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 2023, στο 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της επετείου του Μακεδονικού Αγώνα . Οι εκπαιδευτικοί πραγματοποίησαν σε όλα τα τμήματα ομιλίες, ανάγνωση ιστορικών πηγών, προβολές εικόνων και βίντεο και έκαναν αναφορά στα σημαντικότερα γεγονότα που Μακεδονικού Αγώνα που σημάδεψαν την ελληνική ιστορία, παρουσιάζοντας τη δράση των Μακεδονομάχων, με ιδιαίτερη αναφορά στο βίο και στην προσφορά του σπουδαίου πρωταγωνιστή του Αγώνα Παύλου Μελά.

Άνθρωποι από όλον τον ελλαδικό χώρο- Μακεδόνες, Πελοποννήσιοι Αθηναίοι, Κρήτες, αξιωματικοί, στρατιώτες αλλά και νεαρές γυναίκες αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν, ώστε η Μακεδονία να είναι ελεύθερη, κληροδότημα στις επερχόμενες γενιές, και όχι υπόδουλη στον τουρκικό ζυγό, ούτε όμως και λεία στις επιδιώξεις του βουλγαρικού επεκτατισμού .

Τιμή και δόξα στους ήρωες!

Μπορείτε να δείτε στη συνέχεια  βίντεο σχετικά με το Μακεδονικό Αγώνα, από το ψηφιακό Αποθετήριο «Φωτόδεντρο», το οποίο προβλήθηκε στα τμήματα, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων.