Διοργάνωση της ΗΜΕΡΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ......

«Η ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ»

Την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023, το 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις καθόλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου, στο πλαίσιο της «10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023».

Οι δραστηριότητες περιελάμβαναν: Μετακίνηση των μαθητών της Α΄ Λυκείου στο Πάρκο Αλτιναλμάζη, δραστηριότητες στο χώρο της αυλής, όπως παραδοσιακά παιχνίδια (μηλάκια, διελκυστίνδα), παραδοσιακούς και μοντέρνους χορούς, βόλεϊ, δραστηριότητες στον χώρο του γυμναστηρίου (πετοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση) και στον χώρο της πίσω αυλής (ομαδικά αθλήματα, ποδόσφαιρο, καλαθοσφαίριση).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν με ιδιαίτερο ζήλο και ενθουσιασμό σε όλες τις αθλητικές εκδηλώσεις, καθώς είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν δημιουργικά μέσα από ποικίλες εναλλακτικές δραστηριότητες.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Γκαρνέτα Χρήστο, υπό τον συντονισμό του οποίου πραγματοποιήθηκαν οι αθλητικές εκδηλώσεις, τον Σύλλογο Διδασκόντων για την πολύτιμη συμβολή του και φυσικά όλους τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, που όλοι μαζί έκαναν πράξη το σύνθημα της Ημέρας Αθλητισμού για το 2023 «Η κίνηση δίνει ζωή»!

21                                                                                                                                      Η δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου μας έγραψε:

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

"Την Παρασκευή 29/9 /2023, στο πλαίσιο της Ημέρας Σχολικού  Αθλητισμού το σχολείο μας πραγματοποίησε διάφορες εκδηλώσεις. Μαθητές και καθηγητές συμμετείχαν σε ποικιλία αθλημάτων και παιχνιδιών ξεφεύγοντας από την μαθητική ρουτίνα. Κάποιες από τις δραστηριότητες ήταν: η διελκυστίνδα, το σχοινάκι, τα μηλάκια, το βόλεϊ, το πινκ πονκ και το μπάντμιντον.

Το ενδιαφέρον κέντρισε η Yoga και το Pilates στα οποία συμμετείχαν οι μαθητές με τη βοήθεια της κ.. Αγγελώνια Πολύμνιας, κατά την οποία οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ξεκουράσουν το πνεύμα και να έρθουν σε επαφή με την φύση."