26 Σεπτεμβρίου: Ευρωπαϊκή μέρα γλωσσών

Κάθε χρόνο, στις 26 Σεπτεμβρίου, εορτάζεται η «Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών», με ποικίλες εκδηλώσεις από εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες, σε σχολεία, πανεπιστήμια και γλωσσικά ινστιτούτα όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και σε όλον τον κόσμο. Η σημασία της γλωσσομάθειας και της γλωσσικής πολυμορφίας αποτέλεσε αντικείμενο μελέτης στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας από τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Α5 του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης , υπό την καθοδήγηση της Διευθύντριας του σχολείου, φιλολόγου Ζερδελή Σοφίας. Κατά την επεξεργασία του θέματος, τονίστηκε ο ιδιαίτερος ρόλος της γλώσσας ως γέφυρας επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων και κρατών και ως μέσου γνωριμίας, αμοιβαίας κατανόησης και αλληλεγγύης λαών και πολιτισμών.

Οι δραστηριότητές μας: Με χρήση της ομαδοσυνεργατικής, της διερευνητικής και της βιωματικής μεθόδου, μελετήθηκαν πολυτροπικά κείμενα (εικόνες, διαγράμματα, στατιστικά στοιχεία) σχετικά με τη σημασία της γλωσσομάθειας και της πολυγλωσσίας και ανατέθηκε στις ομάδες να επεξεργαστούν κείμενο αναφορικά με την επίδραση της ελληνικής στις Ευρωπαϊκές Γλώσσες.