ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΚΥΝΙΚΟΣ - ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΔΑΜΠΟΥΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ- ΙΩΑΝΝΗ, Β3

Εργασία του μαθητή Δαρδαμπούνη Παναγιώτη- Ιωάννη, του τμήματος Β3, στο μάθημα της φιλοσοφίας .

Για τη δημοσιογραφική ομάδα του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση και εποπτεία της φιλολόγου του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης, κας Γαρουφαλλίδου Σταυρούλας.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ, ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο Διογένης, γνωστός ως Διογένης ο Κυνικός, ήταν ένας από τους πιο αιρετικούς και εκκεντρικούς φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας. Γεννημένος στη Σινώπη τον 4ο αιώνα προ Χριστού, η ζωή του χαρακτηρίστηκε από την αντίσταση στα κοινωνικά συμβάντα και τις κοινωνικές συμβάσεις της εποχής του. Ο Διογένης πρωταγωνίστησε στην κυνική  φιλοσοφία, μία σχολή που προώθησε την απλότητα, την αυτάρκεια και την ελευθερία. Απέρριπτε την πολυτέλεια και τη χλιδή, ζώντας σε ένα βαρέλι κρασιού και αναπτύσσοντας λιτό τρόπο επιβίωσης. Ένα από τα πιο διάσημα παραδείγματα της αντίστασης του στον πλούτο είναι η απάντηση του όταν ρωτήθηκε από το βασιλιά Αλέξανδρο τι χάρη θα ήθελε να του κάνει: " Να σταθείς πιο μακριά από μένα ώστε να απολαμβάνω τον ήλιο", του απάντησε. Κι ο Αλέξανδρος, χωρίς να θυμώσει, είπε πως αν δεν ήταν ο Αλέξανδρος θα ήθελε να είναι ο Διογένης  Παρόλη την εκκεντρικότητά του, η φιλοσοφία του περιλάμβανε βαθιές σκέψεις για την αρετή και την ευτυχία. Κατάφερνε να κινητοποιεί τη σκέψη και να αφυπνίζει τους ανθρώπους της  εποχής του. Η επίδρασή του όμως εκτείνεται ακόμα και στις μέρες μας, καθώς προκαλεί συνεχώς τη σκέψη και οδηγεί στην  αναζήτηση της αλήθειας και της αυθεντικότητας.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο άνθρωπος; Είναι αδύνατο να ζήσει μια ευτυχισμένη ζωή. Το καλύτερο που μπορεί να κατορθώσει είναι να ζήσει μια ηρωική ζωή.

Η ζωή είναι ένα ελεεινό πράγμα. Αποφάσισα να περάσω τη ζωή μου σκεπτόμενος αυτό ακριβώς.

Τα ακλόνητα θεμέλια της άποψής μας για τον κόσμο και κατ΄ επέκταση το βάθος ή η ρηχότητά της διαμορφώνονται στα πρώτα παιδικά χρόνια. Η άποψη αυτή στη συνέχεια αναπτύσσεται και τελειοποιείται, αλλά κατ΄ ουσίαν δεν μεταβάλλεται.

Το ταλέντο είναι σαν τον σκοπευτή που χτυπάει ένα στόχο, τον οποίο δεν μπορούν οι άλλοι να πετύχουν. Η μεγαλοφυΐα είναι σαν το σκοπευτή που χτυπάει ένα στόχο, τον οποίο οι άλλοι δε μπορούν καν να δουν.

Οι μεγάλες δυστυχίες δεν επιτρέπουν στις μικρότερες να γίνουν αισθητές, και αντιστρόφως, ελλείψει κάποιας μεγάλης δυστυχίας, η παραμικρή στενοχώρια κι ενόχληση, μας βασανίζει.

Η ζωή μπορεί να συγκριθεί με ένα κομμάτι κεντητό ύφασμα, που στο πρώτο μισό του ο άνθρωπος το βλέπει από την καλή του μεριά και στο δεύτερο μισό από την ανάποδη. Η δεύτερη μεριά δεν είναι τόσο ωραία , αλλά είναι πιο εποικοδομητική , γιατί βοηθά τον άνθρωπο να δει πώς συνδέονται μεταξύ τους τα νήματα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΑΡΔΑΜΠΟΥΝΗΣ Β3

ΔΙΟΓΕΝΗΣ_Ο_ΚΥΝΙΚΟΣ.png