ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2023

Ένα ερώτημα έγινε έναυσμα δημιουργίας, έρευνας, φαντασίας και ευρηματικότητας για τους μαθητές του
3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης στη μνήμη των αγωνιστών του Πολυτεχνείουτου 1973 :

Ποια είναι η αξία των ηρώων και των ηρωικών πράξεων για τους σημερινούς νέους;

Οι μαθητές πήραν το ερέθισμα του προβληματισμού - διδασκαλίας και δημιούργησαν μία ταινία μικρού μήκους, που αποτύπωσε τον καταιγισμό πληροφοριών και των κρίσεων της σύγχρονης εποχής αλλά πρόβαλε επίσης και τοναγώνα των ανθρώπων που συνδράμουν με αυτοθυσία για το κοινό καλό. Έχοντας στα χέρια τους την πρωτοβουλία της αυτενέργειας , με την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού, οι μαθητές συνέδεσαν το παρόν με το παρελθόν, μεσυνθήματα της εποχής και δύο αφιερωματικά βίντεο. Με το ένα τίμησαν τη μνήμη και τον αγώνα του Αλέκου Παναγούλη κατά της τυραννικής δικτατορίας, και με το άλλο, την εξέγερση των φοιτητών κατά της χούντας. Η ευρηματική επινόηση της ενδιάμεσης, «απροσδόκητης» ένταξης ενός μικρού διαλόγου μεταξύ δύο μαθητών που προβληματίζονται για την αξία του ηρωισμού ήταν αυτή που κατέπληξε και βέβαια…καθήλωσε τους μαθητές, προκαλώντας ζωηρό ενδιαφέρον για τη σκηνική τους εμφάνιση και στρέφοντας την προσοχή όλων στο περιεχόμενο του διαλόγου.

Ηταν μια όμορφη δημιουργική εμπειρία για την οποία αξιοποιήθηκαν οι υψηλές γνώσεις και δεξιότητες των παιδιών της εποχής μας στις νέες τεχνολογίες και η ευρηματικότητα του πνεύματος των σύγχρονων νέων. Οι μαθητές που δημιούργησαν και υποδύθηκαν ρόλους ήταν : Κώνογλου Θωμάς και Σλαβίδης Νικόλας στο κινηματογραφικό μοντάζ και τα βίντεο και Ροδίτης Βασίλης και Στεργίου Τηλέμαχος στον ευρηματικό διάλογο αποτύπωσης του μηνύματος της δημιουργίας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία και την αγάπη τους περσινοί μαθητές του σχολείου και τωρινοί πια φοιτητές που προσκλήθηκαν στην εκδήλωση. Υπεύθυνες του σχεδιασμού της αφιερωματικής επετείου ήταν οι φιλόλογοι Κακαράκη Σταυρούλα και Ζηλιασκοπούλου Αναστασία.

Η Διεύθυνση του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης και οι εκπαιδευτικοί υποστήριξαν με σεβασμό και αγάπη το έργο και τη δημιουργία των παιδιών.