ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ (ΣΣΖ)

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργεί στο σχολείο μας ο θεσμός του Συμβούλου Σχολικής Ζωής, του οποίου οι κύριες αρμοδιότητες είναι να συμβουλεύει, καθοδηγεί και ενημερώνει μαθητές, γονείς και κηδεμόνες σε θέματα παιδαγωγικής αντιμετώπισης ζητημάτων σε τομείς όπως η διαχείριση κρίσεων και πρόληψη ακραίων συμπεριφορών, μαθησιακές δυσκολίες, συμπερίληψη και ενσωμάτωση, μαθητές με ιδιαίτερες δυνατότητες, κλίσεις και ταλέντα, μετάβαση σε άλλες βαθμίδες, με στόχο την ενίσχυση μαθητών με ιδιαίτερες μαθησιακές ή συναισθηματικές δυσκολίες, με ιδιαίτερες ικανότητες, κλίσεις και ταλέντα και την αξιοποίηση αυτών στον χώρο της σχολικής κοινότητας, προκειμένου οι μαθητές να αποκτήσουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και αυτοεκτίμηση, ώστε να συμμετέχουν ενεργά και αποτελεσματικά στην σχολική ζωή.

Ο Σύμβουλος Σχολικής Ζωής συνεργάζεται καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με τη Διεύθυνση του σχολείου, το Σύλλογο Διδασκόντων, τον Ψυχολόγο και τον Κοινωνικό Λειτουργό του σχολείου για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση οποιωνδήποτε προβλημάτων προκύπτουν στη σχολική μονάδα, επιδιώκοντας την εύρυθμη λειτουργία της και τη δημιουργία συνεργατικού, εποικοδομητικού και δημιουργικού για όλους κλίματος, τόσο σε διδακτικό/ μαθησιακό επίπεδο όσο και σε παιδαγωγικό .

Για το τρέχον έτος, ως Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής έχουν οριστεί οι κ. Αγγελώνια Πολύμνια, φιλόλογος και η κ. Καλεντζίδου Κυριακή, φιλόλογος ΕΑΕ, οι οποίες θα δέχονται μαθητές, γονείς και κηδεμόνες κάθε Πέμπτη και Δευτέρα, 11:05-11:50.