1η ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ 3ου ΓΕΛ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΕΛ

Την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2023, ώρα 17.30, πραγματοποιήθηκε στο χώρο εκδηλώσεων του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης η πρώτη ενημερωτική συνάντηση του Συλλόγου Διδασκόντων με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια, Ζερδελή Σοφία, παρουσίασε βασικά θέματα λειτουργίας του σχολείου και ενημέρωσε τους γονείς/κηδεμόνες για τα παρακάτω:

• Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας του σχολείου
  • Θέματα Φοίτησης – Απουσιών
  • Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων
  • Ευρωπαϊκά Προγράμματα στα οποία συμμετέχει το σχολείο
  • Λειτουργία Ομίλων
  • Εκδρομές – 5ήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου

και τόνισε τη σπουδαιότητα αγαστής συνεργασίας σχολείου – κοινωνίας σε συζήτηση που διεξήχθη σε εξαιρετικά εποικοδομητικό κλίμα. Επίσης, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ενημερώσουν τους γονείς/κηδεμόνες για τα προγράμματα και τους ομίλους που θα λειτουργήσουν κατά το τρέχον σχολικό έτος. Στους γονείς, επίσης, απευθύνθηκε και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, για σημαντικά θέματα που αφορούν τη φοίτηση των παιδιών τους.

Στόχος της συνάντησης αυτής – θα ακολουθήσουν και άλλες προσκλήσεις εκ μέρους του σχολείου – είναι να υπάρχει εποικοδομητική συνεργασία με γονείς/κηδεμόνες, η οποία συμβάλλει στην αναβάθμιση του εκπαιδευτικής, μαθησιακής και παιδαγωγικής  διαδικασίας και αποτελεί σημαντικό πυλώνα της καλής λειτουργίας του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς/κηδεμόνες  για  την ανταπόκρισή τους στην πρόσκλησή μας, τη μεγάλη συμμετοχή τους στη συνάντηση αυτή και τη θετική διάθεση συνεργασίας που επέδειξαν με το σχολείο μας!

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ_ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.png

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ_2.png