ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ

ΣΕΙΣΜΟΣ.png

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ / ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή, 27-10-2023, πραγματοποιήθηκε στο γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων του 3ου Γενικού Λυκείου Αλεξανδρούπολης ενημέρωση/ ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου, η οποία αφορούσε οδηγίες και μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του σεισμού σε ώρες λειτουργίας της σχολικής μονάδας. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς Δούδη Δημήτριο, κλ. ΠΕ03 και Κόεβ Αλεξάνταρ, κλ. ΠΕ04.04, υπεύθυνους για θέματα προστασίας – ασφάλειας – υγιεινής του σχολείου, οι οποίοι παρουσίασαν σε powerpoint μέτρα αντισεισμικής προστασίας και βασικές οδηγίες, οι οποίες θα διανεμηθούν σε όλα τα τμήματα του σχολείου και θα παρουσιαστούν στους μαθητές/τριες. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ανέλαβαν ακόμη να επικαιροποιήσουν το Μνημόνιο Ενεργειών Σεισμικού Κινδύνου Σχολικής Μονάδας για το σχολικό έτος 2023-24.

Παραθέτουμε εδώ βασικές οδηγίες προστασίας από τον σεισμό και καθήκοντα – αρμοδιότητες ομάδων εκπαιδευτικών για την ασφάλεια των μαθητών/τριών.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους συναδέλφους για την εξαιρετική παρουσίαση!

Γιατί κάνουμε άσκηση σεισμού;

Τί κάνω αν γίνει σεισμός;

Τι κάνω την ώρα της άσκησης σεισμού